Wpływ otyłości na rozwój demencji

Wpływ otyłości na rozwój demencji

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University College London (Wlk. Brytania), wysoki wskaźnik BMI, zwiększa ryzyko rozwoju demencji. Wpływ otyłości na rozwój demencji.

Wpływ otyłości na rozwój demencji

Z przeprowadzonego badania udało się ustalić, że korelacja pomiędzy zakresem BMI, a występowaniem demencji występuje. Poza tym udało się potwierdzić, że osoby dotknięte demencją rzeczywiście mają wyższy od przeciętnego wskaźnik masy ciała około 20 lat przed rozwojem choroby, ale już w momencie jej wystąpienia ich BMI jest niższe, niż u osób zdrowych.

Najnowsze badanie potwierdziło zarówno silny wpływ otyłości na rozwój demencji, jak i to, że przed wystąpieniem pierwszych objawów otępienia dochodzi do znacznego spadku wagi spowodowanego zmianami metabolicznymi, jakie zaczynają się już pojawiać w organizmie. Wyniki te zostały opisane w czasopiśmie „Alzheimer’s & Dementia”.

Wyniki owych badań sugerują, że utrzymywanie prawidłowej masy ciała mogłoby zapobiec chorobie lub przynajmniej ją opóźnić.

Na potrzeby badania zespół badawczy przeanalizował dane z 39 różnych badań, które obejmowały ponad 1,3 mln dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Europy. Naukowcy zwracali uwagę na wagę oraz wzrost uczestników, a także szukali wśród nich przypadków demencji.
W czasie 38 lat obserwacji u 6894 uczestników rozwinęła się demencja. Wszyscy chorzy około 20 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów rzeczywiście mieli zbyt wysoki BMI. Co ważne, każde 5-jednostkowe zwiększenie wartości BMI wiązało się z 16-33% wyższym ryzykiem rozwoju demencji.

 

Źródło:
Rynek Zdrowia
Polska Agencja Prasowa

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes