Pomidory spowalniają rozwój raka skóry

Pomidory spowalniają rozwój raka skóry

Jak możemy się dowiedzieć, codzienne spożywanie pomidorów spowalnia rozwój raka skóry o połowę – informują naukowcy z Ohio State University na łamach pisma „Scientific Reports”. Pomidory spowalniają rozwój raka skóry!

Pomidory spowalniają rozwój raka skóry

Co prawda badania były prowadzone na myszach, jednak wyniki dają możliwość snucia bardzo przychylnych wniosków.

Podczas badania gryzonie przez 35 tygodni otrzymywały codziennie pożywienie zawierające 10 proc. sproszkowanego ekstraktu z pomidorów. Następnie myszy poddano ekspozycji na promieniowanie UV. Okazało się, że w porównaniu z grupą kontrolną (nie spożywającą pomidorów), u myszy tych rozwinęło się o 50 proc. mniej nowotworów skóry.
Co jednak ciekawe, efekt ten był widoczny tylko u osobników płci męskiej. W przypadku samic nie odnotowano znaczących różnic.

Jak wynika z wcześniejszych obserwacji, nowotwory skóry u samców myszy po ekspozycji na promieniowanie UV rozwijają się w szybszym tempie oraz są większe i bardziej agresywne.

Badania te ukazują dodatkowo, że rozpatrując różne strategie prewencyjne, musimy brać pod uwagę również różnice występujące pomiędzy płciami.

Już wcześniej wykonywane eksperymenty kliniczne wykazały, że regularne spożywanie pasty pomidorowej zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych. Dzieje się tak najprawdopodobniej dzięki zawartości karotenoidom, odpowiedzialnym za barwę pomidorów, które są magazynowane w skórze i mogą chronić ją przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Najskuteczniejszym z karotenoidów jest likopen, który posiada właściwości przeciwutleniające i jest głównym naturalnym pigmentem w pomidorach. Co ważne, ma on działanie antynowotworowe. Porównując likopen spożywany w pomidorach, z tym dostępnym w postaci suplementu, badacze stwierdzili, że ten pierwszy skuteczniej chroni przed negatywnym wpływem promieniowania. Może to mieć związek z innymi substancjami zawartymi w pomidorach.

Źródło: Rynek Zdrowia/ Polska Agencja Prasowa

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes