Korzyści zdrowotne z picia kawy u osób z przewlekłą chorobą nerek

Korzyści zdrowotne z picia kawy u osób z przewlekłą chorobą nerek

Poruszamy dzisiaj kolejny raz, Wasz ulubiony temat- temat kawy. Tym razem na pierwszy plan wysuwają się Korzyści zdrowotne z picia kawy u osób z przewlekłą chorobą nerek.

Korzyści zdrowotne z picia kawy u osób z przewlekłą chorobą nerek

Jak się okazuje, u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, którzy spożywali duże ilości kofeiny, wystąpiło zmniejszenie o prawie jedną czwartą ryzyka przedwczesnej śmierci, w porównaniu z osobami, które spożywały małą ilość.

Wyniki tych obserwacji zostały ogłoszone przez współtwórcę badań dr Bigotte Vieira, z Centro Hospitalar Lisboa Norte w Portugalii i jego współpracowników podczas Kidney Week 2017.  Jest to doroczne spotkanie American Society of Nephrology, które odbyło się w Nowym Orleanie w Los Angeles.
Przewlekła choroba nerek jest jedną głównych przyczyn zgonów w Stanach Zjednoczonych. Stąd badania zostały skupione wokół danych z badania National Health and Nutrition Survey w latach 1999-2010, w którym zidentyfikowano 2328 pacjentów z CKD.

Badanie ukazało, że osoby spożywające od 206,5 do 1337 mg kofeiny, miały o 24% niższy wskaźnik śmiertelności niż osoby, u których spożycie kofeiny wahało się od 29,5mg do 206mg.

Zalecenie spożycia większej ilości kofeiny, w przypadku osób borykających się z przewlekłą chorobą nerek, wydaje się szybkim i tanim rozwiązaniem leczniczym i profilaktycznym.
Samo jednak badanie miało charakter czysto obserwacyjny, dlatego doniesienia te wymagają potwierdzenia w randamizowanym badaniu klinicznym.

 

Źródła:
dietetycy.org.pl
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319949.php

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes