Karmienie dziecka piersią chroni je przed ryzykiem wystąpienia cukrzycy

Karmienie dziecka piersią chroni je przed ryzykiem wystąpienia cukrzycy

Karmienie dziecka piersią chroni je przed ryzykiem wystąpienia cukrzycy. Jak wynika z badań duńsko-norweskiego zespołu naukowców, których wyniki opublikowano na łamach pisma „Diabetes Care”, karmienie dziecka piersią do 1. roku życia ma związek z ponad dwukrotnie niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1.

Karmienie dziecka piersią chroni je przed ryzykiem wystąpienia cukrzycy

Predyspozycje do rozwoju cukrzycy typu 1 są uwarunkowane genetycznie, ale na wystąpienie choroby wpływają również czynniki środowiskowe. Badania wskazują, że jednym z nich jest sposób żywienia dziecka w pierwszym okresie życia.

Naukowcy pod kierunkiem Nicolaia A. Lund-Blixa z Rikshospitalet w Oslo przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 155 tys. dzieci urodzonych w latach 1996-2009 w Danii oraz w Norwegii. Byli to uczestnicy dwóch badań – Norwegian Mother and Child Cohort Study (MoBa) oraz Danish National Birth Cohort (DNBC).

Rodzice dzieci udzielali informacji m.in. na temat sposobu karmienia maluchów w wieku 6 miesięcy i 18 miesięcy. Stan zdrowia dzieci śledzono bądź do 2014 r. (grupa duńska), bądź do 2015 r. (grupa norweska). W tym okresie cukrzycę typu 1 zdiagnozowano u 504 dzieci.

Jak udało się ustalić dzieci, które w pierwszym roku życia nie  były karmione piersią- i to nie ma znaczenia czy wyłącznie czy uzupełniająco i jak długo- miały ponad dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1 , w porównaniu z rówieśnikami.

Według naukowców wyniki badań potwierdzają tezę, że karmienie piersią może obniżać ryzyko cukrzycy typu 1 u dziecka.

 

Źródło: Rynek Zdrowia/ Polska Agencja Prasowa

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes