Graviola- kolejny super food czy chwytliwy marketing?

Graviola- kolejny super food czy chwytliwy marketing?

Graviola- kolejny super food czy chwytliwy marketing? Gravioli szybko udało się wejść w świat dietetyki, jako kolejny produkt będący wspaniałym źródłem pro zdrowotnie działających na organizm przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze utrzymują zdrowie komórek poprzez wychwytywanie i niszczenie wolnych rodników, przyczyniających się powstawania wielu niekorzystnych stanów w organizmie.

Graviola- kolejny super food czy chwytliwy marketing?

Graviola (miętówka), jest owocem zimozielonego drzewa Annona muricata, naturalnie występującego w tropikalnych obszarach Ameryki Środkowej i Południowej. Popularność zyskała jako cudowna herbata, będąca lekarstwem na wirusy, łagodzenie bólu, a nawet niektóre rodzaje nowotworów.

Co mówi nauka? Graviola- kolejny super food czy chwytliwy marketing?

 1. Według badań z roku 2014 ekstrakt gravioli ma wiele związków o właściwościach przeciwutleniających.
  Przeciwutleniacze pomagają ludziom utrzymać ogólny dobry stan zdrowia. Potrzebne jednak są dalsze badania w celu stwierdzenia, czy przeciwutleniacze pochodzące z gravioli zapobiegają specyficznym chorobom.
 2. Zgodnie z badaniami z roku 2014 dotyczącymi gryzoni graviola ma właściwości przeciwzapalne, które mogą zmniejszyć ból. Badacze badania wykazali, że graviola jest lekarstwem na bóle i stan zapalny.
  W badaniu gryzoni z roku 2010 stwierdzono, że graviola blokuje receptory bólu i zmniejsza stan zapalny u szczurów.
  Mimo to, naukowcy ostrzegają, że konieczne jest przeprowadzenie większej ilości badań w celu ustalenia, czy graviola jest bezpieczna dla ludzi.
 3. Wyniki badania gryzoni z 2008 r. sugerują, że graviola może pomóc ludziom regulować poziom cukru we krwi, jeśli mają cukrzycę. Badanie wykazało, że graviola znacząco obniża poziom glukozy we krwi u szczurów z cukrzycą. Brak jednak doniesień o badaniach przeprowadzanych u ludzi.
 4. Graviola jest często stosowana jako lekarstwo ludowe obniżające ciśnienie krwi. Niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi może zwiększyć ryzyko chorób serca, cukrzycy i udaru mózgu.
  W badaniu z roku 2012 na szczurach stwierdzono, że graviola pomogła zmniejszyć ciśnienie krwi bez zwiększania tętna. Pomogła również chronić śluzówkę żołądka.
 5. Graviola jest uważana za alternatywny sposób leczenia opryszczki. Zgodnie z badaniami z 1999 r. ekstrakt gravioli może wykazywać działanie przeciwwirusowe przeciwko wirusowi opryszczki zwykłej 2 (HSV-2).
 6. Istnieje kilka dowodów, że graviola może walczyć z niektórymi typami raka. Zgodnie z 2016 badaniami in vivo i in vitro ekstrakt gravioli był toksyczny wobec niektórych linii komórkowych raka sutka. In vivo oznacza wewnątrz żywego ciała, przeciwieństwo in vitro.

Wzrosła również liczba limfocytów T. Komórki T to limfocyty w organizmie, które zabijają m.in. komórki nowotworowe i inne uszkodzone komórki.
W 2012 r. Badania in vivo i in vitro stwierdziły, że graviola może być korzystna w przypadku niektórych linii komórkowych raka trzustki poprzez hamowanie metabolizmu komórkowego.

Mimo to, naukowcy ostrożnie podchodzą do tematu, stawiając rzecz jasno- graviola nie wystarczy, aby zlikwidować nowotwory trzustki. Nie powinna być używana jako podstawowy zabieg leczniczy w tych przypadkach. Na tą chwilę trwają badania w celu oceny skuteczności gravioli jako terapii wspomagającej raka trzustki.

W jakiej postaci występuje?

Graviola jest dostępna w postaci kapsułek lub ekstraktów. Co niepokojące- nie ma wystarczających badań w celu określenia bezpiecznej, znormalizowanej dawki.
Co ważne- niektórzy lekarze zalecają unikanie gravioli ze względu na ryzyko neurologicznych działań niepożądanych. Możliwe działania niepożądane i zagrożenia Graviola może powodować uszkodzenia nerwów i problemy z poruszaniem, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania. Może również powodować poważne neuropatie, które prowadzą do objawów podobnych do choroby Parkinsona, takich jak drżenie lub sztywność mięśni. Jeśli ktoś ma chorobę Parkinsona, graviola może pogorszyć ich objawy.
Graviola może działać toksycznie na nerki lub wątrobę zwłaszcza gdy była stosowana w długim okresie i bez kontroli jej dawkowania. Niektórzy przyjmują, że osoby mające problemy z wątrobą lub nerkami, nie powinny przyjmować gravioli.
Osoby rozważające używanie gravioli powinny również porozmawiać ze swoim lekarzem przed użyciem, jeśli: – mają wysokie ciśnienie krwi lub przyjmują leki na ciśnienie krwi – mają cukrzycę – są kobietami w ciąży lub karmią piersią.

Źródło:https://www.medicalnewstoday.com/articles/319720.php

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes