Wypłukiwanie wapnia z kości – Kawa a osteoporoza

Wypłukiwanie wapnia z kości – Kawa a osteoporoza

Jak się okazuje z najnowszych doniesień, opublikowanych na łamach „Food and Chemical Toxicology”, wypijanie nawet ośmiu kaw dziennie nie zwiększa znacząco ryzyka złamania i upadku, szczególnie u zdrowych osób dorosłych, które spożywają odpowiednie ilość wapnia. Wypłukiwanie wapnia z kości – Kawa a osteoporoza.

Wypłukiwanie wapnia z kości - Kawa a osteoporoza

 

Wypłukiwanie wapnia z kości, mimo iż faktycznie może zachodzić i większe ilości tego składnika diety możemy doszukać się w moczu, u osób lubiących wypijać „małą czarną”, to działanie organizmu, w takim wypadku, jest ochronne. Następuje większe jego wchłanianie z pożywienia.

Także wyniki starszych badań,  opublikowanych w 2013 roku, a przeprowadzanych przez 20 lat
w Szwajcarii, również nie potwierdziły tego, jakoby kawa miała się przyczyniać do rozwoju osteoporozy. Podczas obserwacji ponad 61 tys. ludzi, wykazano, że co najmniej cztery kawy dziennie powodują jedynie nieznaczny spadek gęstości kości, który wcale nie zwiększał ryzyka złamań.

Specjaliści zwracają uwagę, aby nie skupiać uwagi na ilości wypijanych kaw, tylko na ilości wapnia przyjmowanego z pożywieniem. Niezbędne minimum to 1000mg/dziennie.

 

Źródło:
Rynek Zdrowia/Polska Agencja Prasowa

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes