Wpływ stresu przyszłej mamy na zwyczaje żywieniowe córki

Wpływ stresu przyszłej mamy na zwyczaje żywieniowe córki

Jak się okazuje stres matki może wpływać bezpośrednio na zwyczaje żywieniowe jej córek. Taki mechanizm zaobserwowano w przypadku myszy. Wpływ stresu przyszłej mamy na zwyczaje żywieniowe córki.

Wpływ stresu przyszłej mamy na zwyczaje żywieniowe córki

W przypadku ludzkiego organizmu, już od dłuższego czasu mówi się o wpływie zachowań, zwłaszcza żywieniowych matki, na wybory żywieniowe dziecka bądź też na ryzyko rozwoju chorób np. metabolicznych w przyszłości dziecka.

Zespołu dr Mariany Schroeder z Instytutu Psychiatrii im. Maksa Plancka w Monachium, inspirował się wcześniejszymi ustaleniami wskazującymi na związek epizodów kompulsywnego obżarstwa z silnym stresem doświadczonym przez człowieka we wczesnych etapach życia, co ciekawe zjawisko to dotyczyło w większości kobiet.

Tym razem naukowcy postanowili sprawdzić czy na takowe zachowanie może mieć związek z przeżytym stresem jeszcze w łonie matki.

Naukowcy posłużyli się do badań, genetycznie zmodyfikowanymi myszami (przeprowadzenie badań z udziałem kobiet było by nietetyczne), którym w chwili niepokoju uruchamiał się tzw. czynnik uwalniający kortykotropinę, jeden z hormonalnych mechanizmów związanych ze stresem. U ludzi jest on związany z poczuciem lęku, brakiem apetytu i stanami zapalnymi.

Gryzonie przechodziły etap intensywnego stresu w okresie ciąży, który odpowiadał ludzkiemu trzeciemu trymestrowi. Okazało się, że urodzone przez zestresowane matki samiczki miały tendencje to napadów obżarstwa, ale tylko wtedy, gdy naukowcy je stresowali.
Co ciekawe, suplementacja myszy witaminą B12 oraz kwasem foliowym sprawiała, iż napadom obżarstwa, w czasie stresu udało się zapobiegać.

Wpływ stresu przyszłej mamy na zwyczaje żywieniowe córki. Jak udało się dodatkowo ustalić, matczyny stres wpływał u młodych na funkcje genów związanych z działaniem mózgu.

Mimo przeprowadzenia badań na gryzoniach, naukowcy apelują, iż bezwzględnie kobiety ciężarne powinny unikać sytuacji stresowych. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że późniejsze występujące problemy zdrowotne, w dorosłym życiu, mogą być związane ze stresem przeżytym w łonie matki. Mówimy tu szczególnie o chorobach psychiatrycznych, metabolicznych czy chorobach serca.

Źródło: A. Piotrowska „Stres w ciąży a obżarstwo u córki”; zdrowie.pap.pl

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes