Wpływ napojów energetyzujących na nasze zdrowie

Wpływ napojów energetyzujących na nasze zdrowie

Wspomagasz się napojami energetyzującymi? Dowiedz się jak wpływają na Twoje zdrowie. Wpływ napojów energetyzujących na nasze zdrowie.

Najnowszy przegląd dokonany przez naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie (USA) ukazuje, że wysokie spożycie tych produktów stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia- w tym problemy ze zdrowiem psychicznym, podwyższone ciśnienie krwi, problemy z zębami, otyłość i uszkodzenie nerek. Badanie zostało opublikowane w „Frontiers in Public Health”.

 

Zagrożenia dla zdrowia związane ze spożyciem tych produktów są najczęściej przypisywane wysokiej zawartości cukru i kofeiny. W ich składzie najczęściej możemy spotkać: wodę, cukier, kofeinę, niektóre witaminy, składniki mineralne oraz substancje takie jak guarana, tauryna i żeń-szeń. Co ważne, kofeiny natomiast, w niektórych produktach oferowanych na rynku może być do 8 razy więcej niż dostarcza jedna wypita kawa!
Jest to o tyle niepokojące, gdyż coraz częściej upowszechnia się spożywanie napojów energetyzujących w połączeniu z alkoholem. Jest to niebezpieczne połączenie, gdyż napoje te mogą maskować oznaki upijania się alkoholem, umożliwiając spożycie większej ilości, a tym samym podwyższając ryzyko występowania odwodnienia i zatrucia.

 

Przegląd na pewno stanowi znakomity drogowskaz dla wszystkich chcących zgłębić temat
i ukierunkować badania, aby móc dokonać analizy wpływu spożycia tych produktów na zdrowie. Ważne jest, aby społeczeństwo było świadome tych skutków, zwłaszcza, że często obraz przedstawiany napojów energetyzujących jest zupełnie inny. Co może potencjalnego klienta wprowadzać w błąd.

 

Źródło:
www.dietetycy.org.pl
Laila Al-Shaar, Kelsey Vercammen, Chang Lu, Scott Richardson, Martha Tamez, Josiemer Mattei. Health Effects and Public Health Concerns of Energy Drink Consumption in the United States: A Mini-Review. Frontiers in Public Health, 2017

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes