Witamina D zapobiega autyzmowi! Uchroń swoje dziecko przed autyzmem!

Witamina D zapobiega autyzmowi! Uchroń swoje dziecko przed autyzmem!

We wcześniejszych badaniach prowadzonych na ludziach, naukowcy z Uniwersytetu w Queensland zaobserwowali, że u ciężarnych kobiet z niskim poziomem witaminy D występuje większe ryzyko urodzenia dziecka z objawami autyzmu. Witamina D zapobiega autyzmowi! Uchroń swoje dziecko przed autyzmem!

Witamina D zapobiega autyzmowi! Uchroń swoje dziecko przed autyzmem!

Najnowsze badania przeprowadzone przez tych samych australijskich badaczy ukazują, że potomstwo myszy otrzymujących w pierwszym trymestrze ciąży aktywną formę witaminy D nie rozwija cech autystycznych.

W badaniu na myszach naukowcy wykorzystali powszechnie uznany model autyzmu, w ramach którego myszy zachowują się w sposób odbiegający od normy. Myszy przejawiają stereotypowe wzorce zachowania oraz wykazują deficyty w zakresie interakcji społecznych i uczenia się.

Podczas tego badania udało się również ustalić, iż ochronne działanie witaminy D nie zależało od jej właściwości przeciwzapalnych.

Niestety badań nie można, w tym wypadku przenieść na ludzi. Suplementacja aktywną formą witaminy D przez kobiety ciężarne, może spowodować uszkodzenia kośćca rozwijającego się płodu.

Jednak nie da się ukryć największego płynącego wniosku z przeprowadzonych badań naukowców.Poziom witaminy D w organizmie matki, a także jej suplementacja podczas ciąży zdaje się być nieodzownym elementem przeciwdziałającym możliwości rozwoju autyzmu u potomstwa.

Źródło: Rynek Zdrowia/ Polska Agencja Prasowa

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes