Czy wiesz, że niedowaga może mieć wpływ na wystąpienie wczesnej menopauzy?

Czy wiesz, że niedowaga może mieć wpływ na wystąpienie wczesnej menopauzy?

Dużo mówi się o wpływie nadwagi oraz otyłości na nasze zdrowie. Jak się okazuje sytuacja odwrotna, a zatem niedowaga niesie również za sobą konsekwencje zdrowotne. Czy wiesz, że niedowaga może mieć wpływ na wystąpienie wczesnej menopauzy?

Czy wiesz, że niedowaga może mieć wpływ na wystąpienie wczesnej menopauzy?

Najnowsze badania potwierdzają, że niedobór masy ciała zwiększa ryzyko pojawienia się przedwczesnego przekwitania.
Badania z University of Massachusetts w Amherst zostały przeprowadzone na około 80 000 kobiet, a doniesienia na temat ich zostały opublikowane w czasopiśmie „Human Reproduction”.

Badane kobiety były w wieku 25-42 lat. Informacje zbierano za pomocą kwestionariusza, a dane były aktualizowane co dwa lata. Uwzględniono także informacje na temat stanu odżywienia kobiet podczas okresu dojrzewania. Zwrócono uwagę również na stosowanie terapii hormonalnej.

„Wczesną menopauzę” definiowano jako przekwitanie występujące u kobiet przed osiągnięciem 45 roku życia.

Jak się okazało, kobiety o wskaźniku BMI poniżej 18,5 kg/m2 były o 30% bardziej narażone na występowanie wczesnej menopauzy niż kobiety, których BMI wynosiło 18,5-22,4 kg/m2.
Dodatkowo udało się badaczom ustalić, że za to kobiety z BMI 25-29,9 kg/m2 były o 30% mniej narażone na wczesną menopauzę.
Dodatkowo naukowcy uważają, że wczesna menopauza jest związana z wyższym ryzykiem występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, spadku funkcji poznawczych czy osteoporozy.

 

 

Źródło:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319865.php
dietetycy.org.pl

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes