Uwaga na herbatę! Może nie być wolna od pestycydów

Uwaga na herbatę! Może nie być wolna od pestycydów

Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności (CFIA) wykazała, że jedna na cztery próbki herbacianego suszu zawiera pestycydy, które znacznie przekraczały dopuszczalne normy bezpieczeństwa. Uwaga na herbatę! Może nie być wolna od pestycydów

Uwaga na herbatę! Może nie być wolna od pestycydów

Naukowcom udało się potwierdzić, że podwyższone stężenie pestycydów wystąpiło aż w 9 na 10 próbek poddanych badaniom. Przy czym niektóre herbaty miały w składzie domieszki środków, które są powszechnie zakazane na całym świecie!

Najczęściej w herbacie można było spotkać: acetamipryd – powodujący nudności, osłabienie mięśni, drgawki, hipotermię. Inny to chlorfenapyr- substancja trująca nawet w małych dawkach. Kolejnym pestycydem znalezionym w badanych herbatach, była bifentryna- posiadająca działanie rakotwórcze.

Jakie herbaty znalazły się na cenzurowanym?

Herbata zielona Uncle Lee’s Legends of China, zawierała aż 22 różnego rodzaju pestycydy i dziesięciokrotnie przekraczała dopuszczalne normy dotyczące obecności w składzie acetamiprydu oraz chlorfenapyru.
Zielona herbata marki Tetley (Tetley Pure Green Tea), w której składzie zidentyfikowano 18 pestycydów.
Twinings Earl Grey, zawierająca 10 pestycydów.

 

Nie wiadomo jakie to może mieć przełożenie na rynek polski, ale nie oszukujmy się, że herbaty występujące na naszym rynku będą wolne od substancji dodatkowych. Wybierajmy zatem świadomie, choć jak widać w przytoczonym przykładzie, niczego nie możemy być pewni.

 

Źródło doniesień naukowych:

Rynek Zdrowia
www.zdrowie.radiozet.pl

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes