Telewizor w pokoju dziecka przyczyną otyłości?

Telewizor w pokoju dziecka przyczyną otyłości?

 Naukowcy z University College London wzięli pod lupę ponad 12,5 tysięcy dzieci zarejestrowanych w Millennium Cohort Study, z których ponad połowa w wieku 7 lat, miała w swoim pokoju telewizor. Telewizor w pokoju dziecka przyczyną otyłości?

Telewizor w pokoju dziecka przyczyną otyłości?

Naukowcy chcieli w ten sposób zbadać czy istnieje zależność między występowaniem otyłości u dzieci, a posiadaniem TV w swoim pokoju dziecięcym. Wnioski badaczy zostały opublikowane w „International Journal of Obesity”.

Podczas przeprowadzonego eksperymentu uwzględniono różne czynniki. Są to: poziom aktywności fizycznej, ilość snu, wykształcenie rodziców, wskaźnik masy ciała rodziców czy czas karmienia piersią przez matkę.

Jak udało się wywnioskować

W przypadku dziewczynek, które w wieku siedmiu lat miały w swojej sypialni telewizor, ryzyko rozwoju nadwagi w wieku 11 lat wzrastało o 30 proc. W przypadku chłopców – o 20 proc.!

Jak podkreśla dr Heilmann- autorka przeprowadzonej analizy, przyczyn nadwagi i otyłości u dzieci jest wiele i są one złożone.
Nie ulega jednak wątpliwości, że ilość czasu spędzanego przed ekranem telewizora, komputera czy z tabletem ma bardzo istotne znaczenie dla wskaźnika masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej. Zwłaszcza na przestrzeni lat, które wyglądają tak samo- brak ruchu i siedzący tryb życia, sprzyja występowaniu nadwagi i otyłości.

Źródło: Rynek Zdrowia/ Polska Agencja Prasowa

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes