Sprawny umysł w kwiecie wieku? Pij sok z jagód!

Sprawny umysł w kwiecie wieku? Pij sok z jagód!

Sprawny umysł w kwiecie wieku? Pij sok z jagód! Jak się okazuje, nowe badanie Uniwersytetu w Exeter, w Wielkiej Brytanii, wysuwa hipotezę, według której regularne spożywanie skoncentrowanego soku z jagód pomaga zachować funkcje poznawcze mózgu wśród osób starszych.

Sprawny umysł w kwiecie wieku? Pij sok z jagód!

Jagody są źródłem flawonoidów, które charakteryzują się właściwościami antyoksydacyjnymi
i przeciwzapalnymi. Ich wysokie stężeni zapobiega obniżeniu umiejętności poznawczych, niestety, nadal nie wykonano zbyt wielu badań na ten temat.

Badanie trwało 12 tygodni i zostały mu poddane 26 osoby. 12 z nich podawano koncentrat z 230g jagód, zawierający 387mg antocyjanów i 25,5g węglowodanów. 14 pozostałych osób otrzymywało placebo, będące napojem z syntetyczną czarną porzeczką, jabłkiem oraz cukrem, aby wyrównać poziom węglowodanów z koncentratem jagodowym.

Przed i po 12 tygodniach eksperymentów, uczestnicy wzięli udział w wielu testach poznawczych, podczas których kontrolowana była aktywność mózgu oraz ciśnienie krwi. Badani zostali poinstruowani, iż mają zachować swoją codzienna dietę; dyskwalifikowane z badania były osoby, które spożywały 5 i więcej porcji warzyw i owców w ciągu dnia.

Jakie wyniki udało się uzyskać?

W porównaniu do grupy placebo, ci którzy spożywali koncentrat wykazywali o wiele lepsze wyniki w aktywności mózgu podczas testów. Dodatkowo badani, którzy spożywali sok z jagód mieli lepsze wyniki badań ciśnienia krwi przepływającej przez mózg, aktywności mózgu i niektóre aspekty procesów zapamiętywania u osób starszych.

 

Źródło: dietetycy.org.pl na podstawie: Joanna L. Bowtell, Enhanced task related brain activation and resting perfusion in healthy older adults after chronic blueberry supplementation, artykuł w: Applieed Physiology, Nutrition and Metabolism, 1 marzec 2017

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes