Sezon na… TRUSKAWKI !!!

Sezon na… TRUSKAWKI !!!

Sezon na… TRUSKAWKI !!! Wiecie, że truskawki wraz z poziomkami to jedyne owoce, które posiadają nasiona na zewnątrz a nie wewnątrz owocu? 🙂

Sezon na… TRUSKAWKI !!!

Czy każdy z Was już miał okazję w  tym sezonie skosztować tego oto owocu?Polecamy nadrobić stracony czas!

Dlaczego warto jeść truskawki?

Truskawki to przede wszystkim owoce o liczny walorach odżywczych. Mają bardzo mało kalorii, bo ok. 30 na 100g owoców. Zatem odpowiednie, gdy akurat walczymy z nadmiarem zbędnych kilogramów.
Truskawki to bardzo dobre źródło witaminy C, szklanka tych owoców pokrywa 120% zapotrzebowania na tą właśnie witaminę. Czyni to truskawkę owocem o działaniu antynowotworowym łącznie z występującym w niej kwasem elagowym. Kwas ten jest antyoksydantem, zatem wspiera cały układ odpornościowy, a także zwalcza wolne rodniki, opóźniając proces starzenia organizmu.

Owoc ten jest źródłem wielu witamin z grupy B (B1, B2), a także A i PP. Ponadto stanowi cenne źródło żelaza, wapnia, potasu, a także źródło magnezu i manganu.

Truskawka to także dobre źródło błonnika– 2g na 100g produktu. Dzięki temu truskawki pomagają zadbać o jelita poprzez wpływ na perystaltykę jelit. Kwasy organiczne zawarte w tych owocach regulują trawienie i przyśpieszają przemianę materii.

Dzięki zawartości flawonoidów, truskawki wpływają na obniżenie cholesterolu.

Ponadto truskawki mają niski indeks glikemiczny (IG 40), dzięki temu mogą je spożywać osoby cierpiące na cukrzycę czy stany przedcukrzycowe.

Co ważne, truskawki są owocami żółciopędnymi, więc przy okazji stymulują pracę wątroby i woreczka żółciowego. Dodatkowo truskawki są także moczopędne (w 90 proc. składają się z wody!), więc wspomagają dodatkowo również pracę nerek. Jest to kolejny ich walor w chwili, gdy jesteśmy na diecie ubogoenergetycznej.

A czy truskawki mogą szkodzić?

Przede wszystkim truskawki często alergizują. Ponadto często bywają skażone opryskami czy pestycydami na to trzeba uważać. Najlepiej wybierać truskawki z dobrego, sprawdzonego źródła.

Kto lubi truskawki, łapka w górę! 🙂

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes