Otyłość a niepłodność u mężczyzn

Otyłość a niepłodność u mężczyzn

Ostatnio sporo piszemy o wpływie diety na zdrowie dziecka. Tym razem przedstawiamy najnowsze doniesienia dotyczące płodności mężczyzn – Otyłość a niepłodność u mężczyzn . 

Otyłość a niepłodność u mężczyzn

Jak się okazuje z najnowszych doniesień.naukowych płodność męska obniża się wraz ze wzrostem BMI.

Wyniki badań zostały opublikowane we “Frontiers in Physiology.i donoszą, że otyli mężczyźni mają podwyższony poziom markerów stanu zapalnego w płynie nasiennym i niższą jakość nasienia. To ma związek z ich wskaźnikiem masy ciała (BMI). Odkrycia naukowców z Shanghai Jiao Tong University (Chiny) sugerują,.że przewlekły stan zapalny w męskich narządach rozrodczych wyjaśnia związek między otyłością i zmniejszoną płodnością.

Otyłość a niepłodność u mężczyzn – Jak wiadomo otyłość niesie za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych od cukrzycy,. po choroby sercowo-naczyniowe. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że otyłość może mieć również wpływ na jakość nasienia, ruchliwość plemników. Co może ogólnie wpływać na płodność męską.

U osób otyłych zwiększa się stan zapalny w wielu tkankach organizmu, w tym także może on wpływać na narządy płciowe

Naukowcy w przeprowadzonym eksperymencie przebadali próbki nasienia od 272 dawców. W tym 82 mężczyzn miało masę ciała w normie, 150 było z nadwagą i 40 otyłych. Stwierdzono istotnie zwiększony poziom białek zapalnych u osób z nadwagą i otyłością. Poziom tych białek koreluje z BMI dawców. Podobnie stężenie i ruchliwość plemników. Dwa ważne wskaźniki płodności, były istotnie zmniejszone u pacjentów z nadwagą i otyłością. Ich spadek obserwowano wraz ze wzrostem BMI.

Naukowcy są przekonani, że przewlekłe.stany zapalne związane z otyłością mogą powodować anomalie plemników. Redukcja masy ciała jest ważna w poprawie męskiej płodności. Inną opcją może być opracowanie metod leczenia.w.celu zmniejszenia przewlekłego stanu zapalnego w obrębie męskich narządów płciowych.

Źródło:
www.dietetycy.org.pl
Weimin Fan, Yali Xu, Yue Liu, Zhengqing Zhang, Liming Lu, Zhide Ding. 
Obesity or Overweight, a Chronic Inflammatory Status in Male Reproductive System, Leads to Mice and Human SubfertilityFrontiers in Physiology, 2018

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes