Opóźnienia w rozwoju dzieci otyłych rodziców

Opóźnienia w rozwoju dzieci otyłych rodziców

Jak podaje czasopismo „Pediatrics”, dzieci posiadające otyłych rodziców, są bardziej narażone na opóźnienia rozwojowe w zakresie motoryki małej, umiejętności społecznych i zdolności do rozwiązywania problemów. Opóźnienia w rozwoju dzieci otyłych rodziców – czytaj więcej!

Opóźnienia w rozwoju dzieci otyłych rodziców

 

Do tej pory raczej skupiano uwagę,w badaniach, na wadze przed- i pociążowej matek oraz jej wpływie na rozwój dzieci. Jak się okazuje masa ciała ojców, również ma gigantyczne znaczenie
w tym aspekcie.

Opóźnienia w rozwoju dzieci otyłych rodziców

Jak dowodzą amerykańskie badania, potomstwo otyłych matek jest o 70 proc. bardziej narażone na opóźnienia rozwojowe w obrębie motoryki małej (sprawności ruchowej palców i dłoni)!
Oczywiście w porównaniu z dziećmi posiadającymi rodziców o prawidłowej masie ciała. Wyniki zostały opracowane na podstawie wywiadów z ponad 5 tys. kobiet oraz wielokrotnie powtarzanych testów rozwojowych ich dzieci (przeprowadzanych pomiędzy 4. miesiącem życia a 3. rokiem życia).

Natomiast dzieci otyłych ojców aż o 75 proc. są bardziej narażone na opóźnienia w zakresie rozwoju kompetencji społecznych – umiejętności niezbędnych do nawiązania i utrzymywania kontaktów interpersonalnych.

Dzieci  natomiast mające oboje otyłych rodziców są trzykrotnie bardziej narażone na opóźnienia rozwojowe zdolności rozwiązywania problemów.

Nie wiadomo gdzie leży przyczyna wpływu masy ciała na funkcje rozwojowe dzieci.

Póki co badania na zwierzętach pokazują, że otyłość ciążowa wywołuje stan zapalny organizmu. Wpływa on na rozwój mózgu płodu, a niektóre eksperymenty sugerują, że otyłość zmienia ekspresję genów w spermie.

Niewątpliwie temat ten wymaga dalszych badań rozstrzygających te kwestię.

 

Źródło: Polska Agencja Prasowa/Rynek Zdrowia

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes