Oglądanie telewizji, a wybory żywieniowe Twojego dziecka

Oglądanie telewizji, a wybory żywieniowe Twojego dziecka

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek czy i w jaki sposób oglądanie telewizji może wpływać na wybory żywieniowe Twojego dziecka? Oglądanie telewizji, a wybory żywieniowe Twojego dziecka. Dowiedz się więcej!

Oglądanie telewizji, a wybory żywieniowe Twojego dziecka

Drogi Rodzicu, czy wiesz, że American Academy of Pediatrics alarmuje, iż dzieci w wieku 2 do 5 lat, nie powinny oglądać telewizji dłużej niż 1 godzinę dziennie!?

Jak się okazuje w wynikach badań opublikowanych w “Preventive Medicine“, dwuletnie dzieci, które spędzały znaczny czas na oglądaniu telewizji, cechowały się gorszymi od rówieśników, nawykami żywieniowymi w okresie dojrzewania oraz słabszymi wynikami w nauce.

W ramach programu “Quebec Longitudinal Study of Child Development“, w badaniu wzięło udział 2000 dzieci. Ich zwyczaje były opisywane przez rodziców, w wieku 2 lat, a następnie po 11 latach od pierwszych doniesień. Brano pod uwagę przede wszystkim przyzwyczajenia żywieniowe dzieci oraz ich postępy w wyniki w nauce.

Wyniki przeprowadzonych badań

Każda kolejna godzina oglądania telewizji przez małe dzieci miała ogromny wpływ na ich nieprawidłowe wybory żywieniowe w wieku dojrzewania. Są to: wzrost o 8% w wieku 13 lat za każdą dodatkową godzinę spędzoną przed telewizorem w wieku 2 lat.

Młodzież, która we wczesnym etapie dzieciństwa spędzała sporo czasu przed telewizorem, częściej sięgała po niezdrowe przekąski jak: frytki, przetworzone produkty mięsne, białe pieczywo, napoje: bezalkoholowe, sportowe, owocowe, energetyzujące oraz słodkie przekąski i desery.  Dodatkowo w tej grupie charakterystyczne było, że dzieci nie jedzą śniadań w szkole i spędzają znacznie więcej czasu przed telewizorem również w wieku 13 lat!

Co ważne, każda kolejna godzina spędzona przed TV wiązała się u tych dzieci ze zwiększonym wskaźnikiem masy ciała. Dodatkowo młode osoby mniej angażowały się w naukę zwłaszcza w 1 klasie szkoły średniej.

 

Źródło:
www.dietetycy.org.pl
Isabelle Simonato, Michel Janosz, Isabelle Archambault, Linda S. Pagani. Prospective associations between toddler televiewing and subsequent lifestyle habits in adolescence. Preventive Medicine, 2018; 110: 24

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes