Nowe rozwiązanie w terapii cukrzycy

Nowe rozwiązanie w terapii cukrzycy

Nowe rozwiązanie w terapii cukrzycy to badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Rutgersa (USA), ukazujące, że promowanie wzrostu wybranej grupy bakterii jelitowych poprzez dietę bogatą w różnorodne włókna doprowadziło do lepszej kontroli poziomu glukozy we krwi, większej redukcji masy ciała i uzyskania korzystniejszego lipidogramu u osób z cukrzycą typu 2.

Nowe rozwiązanie w terapii cukrzycy

Tak więc diecie wysokobłonnikowej mówimy TAK

Prowadzone przez 6 lat badania jasno pokazują, że większe ilości błonnika w diecie przywracają równowagę flory bakteryjnej jelit. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (które są produktem beztlenowej fermentacji bakteryjnej włókna pokarmowego i skrobi opornej) odżywiają komórki nabłonka błony śluzowej jelita, zmniejszają stany zapalne i pomagają kontrolować apetyt. Ich niedobór związany jest z cukrzycą typu 2 i innymi chorobami.
Wiele badań klinicznych pokazywało do tej pory, że zwiększenie podaży błonnika w codziennej diecie może złagodzić przebieg cukrzycy typu 2.

W trakcie badania, u osób, które stosowały dietę wysokobłonnikową przez okres 3 m-cy, zaobserwowano większe spadki, w tym okresie średniej poziomu cukru we krwi. Zanotowano również szybsze spadki poziomu glukozy na czczo oraz większą redukcję masy ciała.
Dodatkowo zidentyfikowano 15 szczepów bakterii, które bezpośrednio miały związek z poprawą stanu zdrowia. Ponadto działanie bakterii jelitowych przyczyniło się do wytworzenia bardziej kwaśnego środowiska w jelitach. To zaś doprowadziło do poprawy produkcji insuliny i kontroli glukozy.

Naukowcy planują dalsze badania w zakresie mikroflory jelitowej, aby móc określić czy zmiany w jej obrębie są w stanie w większym stopniu wspomóc leczenie cukrzycy.

 

Źródło:

www.dietetycy.org.pl

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes