Niedobór witaminy A a wystąpienie choroby Alzheimera

Niedobór witaminy A a wystąpienie choroby Alzheimera

Na łamach pisma „Acta Neuropathologica”, możemy przeczytać, iż niedobór, w życiu płodowym oraz niemowlęcym witaminy A, może wpłynąć na rozwój choroby Alzheimera, w życiu dorosłym. Niedobór witaminy A a wystąpienie choroby Alzheimera.

Podstawą do wysunięcia takich wniosków były badania na myszach, przeprowadzone przez dr Weihong Song, profesora psychiatrii z University of British Columbia, wspólnie z doktorem Tingyu Li ze Szpitala Dziecięcego Uniwersytetu Medycznego w Chongqing.

A opierali się Oni na wcześniejszych pracach, które wykazały, że niskie poziomy witaminy A wiążą się z zaburzeniami poznawczymi.

Jakie informacje udało się uzyskać podczas badania?

  • niewielki nawet niedobór witaminy A  nasilał produkcję beta-amyloidu, z którego powstają neurotoksyczne blaszki typowe dla choroby Alzheimera;
  • myszy, u których występował brak witaminy A w życiu płodowym, wypadały gorzej w testach uczenia się i pamięci;
  • myszy, które nie dostawały odpowiednich ilości witaminy A w łonie matki, a jednak były odpowiednio żywione jako młode – wypadały gorzej od gryzoni, którym nie brakowało tej witaminy w życiu płodowym, cierpiących na niedobory dopiero po narodzeniu.

Wysuwa to wniosek, że do nieprawidłowości doszło czasie ciąży, gdy w mózgu zachodzą procesy decydujące o jego przyszłej sprawności;

  • podawanie suplementów witaminy A mysim noworodkom, z niskim jej poziomem, może spowalniać zmiany degeneracyjne w mózgu.

Co ważne owe badanie nie zakończyło się na eksperymentach na myszach.
Przeprowadzono w chińskim mieście Chongqing badania 330 starszych osób. Pozwoliło ono wykazać, że wśród osób z łagodnym lub znacznym niedoborem witaminy A, demencję miało 75 proc., natomiast w grupie z normalnym poziomem witaminy – 47 proc.

Poza tym, niedobory witaminy A spotykane są głównie w krajach rozwijających się, zaś na przykład w USA są rzadkie.

Istotne jest, że witaminę A można przedawkować- o czym należy pamiętać.
Najlepszym alternatywą jest zbilansowana dieta.

 

Źródło: PAP/ Rynek Zdrowia

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes