Karmienie piersią a inteligencja dziecka

Karmienie piersią a inteligencja dziecka

Wyniki badania przeprowadzonego na University College Dublin (Irlandia), ukazują, iż karmienie piersią nie ma związku z większą inteligencją lub lepszym zachowaniem dzieci. Karmienie piersią a inteligencja dziecka – dowiedz się więcej!

Karmienie piersią a inteligencja dziecka

Samo karmienie piersią niewątpliwie ma same dobre skutki zdrowotne zarówno dla matki jak i karmionego dziecka. Chroni przed chorobami układu oddechowego, infekcjami ucha czy biegunką.Wśród korzyści długoterminowych badacze wymieniają mniejsze ryzyko astmy i otyłości u dzieci. U matek natomiast mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi i jajników.

Związek natomiast pomiędzy karmieniem a jego wpływem na inteligencję dziecka został do tej pory nieudowodniony.

W przeprowadzonym badaniu, 3 i 5 latki, co prawda wykazywały lepsze wyniki w testach słownictwa czy umiejętności rozwiązywania problemów, jednak można to skorelować nie tyle ze sposobem karmienia dziecka w okresie niemowlęcym, ale przede wszystkim z poziomem edukacji matki czy statusem socjoekonomicznym rodziny.

Według głównej autorki badania Lisy-Christine Girard, matki karmiące mają zazwyczaj lepszą edukację i są mniej skłonne np. do palenia lub innych „ryzykownych zachowań” podczas ciąży. To również znajduje odbicie w rozwoju dziecka.

Inne badanie irlandzkie, ukazało, że dzieci karmione piersią mają mniej problemów z hiperaktywnością niż ich rówieśnicy karmieni mlekiem modyfikowanym. Różnice te zanikają jednak w okolicach piątego roku życia, co podejrzewają badacze, może mieć związek z rozpoczęciem edukacji wczesnoszkolnej.

Jesteś kobietą karmiącą i chcesz zadbać o zdrowie Twojego Maluszka? Nie wiesz jak powinna wyglądać Twoja dieta, aby pokryć zapotrzebowanie swoje i Dziecka? Umów się na wizytę z Dietetykiem Misja Dieta!

Karmienie piersią a inteligencja dziecka

Źródło: Rynek Zdrowia/ Polska Agencja Prasowa

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes