Jakość mikrobiomu a trawienie i przyswajanie pokarmów

Jakość mikrobiomu  a trawienie i przyswajanie pokarmów

Jak się okazuje, nie zawsze warto sztywno ufać ogólnie przyjętym zasadom żywienia. Jakość mikrobiomu  a trawienie i przyswajanie pokarmów.

Jakość mikrobiomu  a trawienie i przyswajanie pokarmów

Coraz więcej doniesień na temat naszej flory bakteryjnej, jej jakości i wpływie na nasz organizm i zdrowie, ujawnia jak wielkie znaczenia ma to, że skład flory u każdego jest inny. Może to mieć wpływ na sposób w jaki trawimy i w jaki wchłaniamy poszczególne pokarmy.

 

Tak naprawdę poznanie składu naszego mikrobiomu daje możliwość ułożenia diety „szytej na miarę”. Bo to właśnie nasi „mali lokatorzy” pomagają nam w odpowiedni sposób trawić białka, tłuszcze, błonnik i wiele innych składowych codziennej diety.
To m.in. mikrobiom – oprócz naszych własnych genów – sprawia, że niektóre osoby łatwo przybierają na wadze, a inne – mogą sobie częściej pozwalać w diecie na ustępstwa. U każdej osoby mikrobiom działa po prostu inaczej.

Jakość mikrobiomu  a trawienie i przyswajanie pokarmów

Tak dla przykładu- z badań izraelskich naukowców wynikło, iż skład flory bakteryjnej wpływa na trawienie pokarmów w taki sposób, że zalecenia np. diety z niskim indeksem glikemicznym nijak się mają do tego jak nasze własnych bakterie jelitowe są wstanie strawić dany pokarm.
Okazuje się, że są osoby które nie powinny jeść brzoskwiń, ale ze spokojem mogą wcinać banany. U kogoś poziom cukru we krwi wzrośnie np. po zjedzeniu pomidora – który ma przecież niski indeks glikemiczny. Są jednak i szczęśliwcy, którzy – bez ryzyka piku glikemicznego – mogą sobie pozwolić nawet na zjedzenie lodów czy innych mniej dozwolonych słodkich przekąsek.

 

To skład naszego mikrobiomu powoduje, że w rzeczywistości różne osoby mogą różnie reagować na poszczególne potrawy. Okazuje się, że da się spersonalizować takie wskazania. I przewidzieć, jak dana osoba zareaguje na daną potrawę- wystarczy badanie składu flory bakteryjnej jelit.

 

My przypominamy, że w Śląskich Laboratoriach Analitycznych można wykonać badanie dysbiozy jelitowej (http://sla.pl/dysbioza-jelitowa/). My jako Gabinet Misja Dieta ze swojej strony możemy zaoferować Pacjentom z gotowym już jej wynikiem- specjalistyczną konsultacje, która uściśli, co konkretnie w diecie powinno się znaleźć lub z czego ze względu na uzyskany wynik należy zrezygnować. Przede wszystkim możemy doradzić w kwestii probiotykoterapii, aby w przypadku zaburzonej flory bakteryjnej, jak najszybciej i jak najsprawniej poprawić jej skład.

Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.

 

Źródło artykułu:
Rynek Zdrowia/ Nauka w Polsce Polska Agencja Prasowa

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes