Ekstrakty winogronowe mogą chronić przed rakiem jelita grubego

Ekstrakty winogronowe mogą chronić przed rakiem jelita grubego

Rak jelita grubego jest bardzo częstą formą raka, dotykając dziesiątki tysięcy ludzi w Stanach Zjednoczonych.
Naukowcy mogli właśnie zbliżyć się do strategii profilaktycznej dla tego stanu, ponieważ związek, który hamuje komórki macierzyste raka jelita grubego, znajduje się w winogronach. Ekstrakty winogronowe mogą chronić przed rakiem jelita grubego!

Ekstrakty winogronowe mogą chronić przed rakiem jelita grubego

W Stanach Zjednoczonych rak jelita grubego jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci raka wśród kobiet, a druga wśród mężczyzn!
Amerykańskie Towarzystwo Raka szacuje, że w 2017 r. u ponad 95,500 osób rozwinie się rak okrężnicy, prawie 40 000 osób będzie miało raka odbytnicy, a ponad 50 000 zgonów będzie spowodowanych rakiem jelita grubego.
Dane te są zatrważające, stąd też zespół badaczy prowadzony przez Jairam K. P. Vanamala, profesora nauk żywnościowych w College of Agricultural Sciences w Pennsylvania State University w State College, postanowił zbadać wpływ związków winogronowych na komórki macierzyste raka okrężnicy.
Dokładniej naukowcy testowali działanie połączenia resweratrolu – związku polifenolowego znalezionego w winogronach, czerwonym winie, orzeszkach ziemnych, a także niektórych jagodach i ekstraktu z winogron.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie BMC Complementary and Alternative Medicine

Prof. Vanamala i wsp. przebadali 52 myszy z nowotworami raka okrężnicy. Podzielono gryzonie na trzy grupy: jedna grupa została karmiona mieszaniną związku winogronowego, druga grupa otrzymywała sulindac (lek przeciwzapalny, który podaje się w celu zmniejszenia guzów u ludzi),
a ostatnia badana grupa otrzymywała normalną dietę.

Naukowcy odkryli, że liczba nowotworów myszy, które miały dietę związaną z winogronowymi ekstraktami, zmniejszyła się o 50 procent!
Spadek ten był podobny do tego widocznego w grupie stosującej sulindac, ale w przeciwieństwie do leku przeciwzapalnego, związki winogron nie powodowały żadnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
In vitro eksperymenty dały podobne wyniki, określając „podstawę molekularną dla korzystnego efektu” związków winogronowych na komórkach macierzystych raka ludzkiego.
Badania wykazały również, że resweratrol i wyciąg z nasion winogron nie stłumiłyby komórek macierzystych raka tak skutecznie, gdy były podawane oddzielnie i w małych dawkach.
Wydaje się to być połączonym efektem tych dwóch czynników, które przynoszą najlepsze rezultaty.

Ekstrakty winogronowe mogą chronić przed rakiem jelita grubego

„Kombinacja ekstraktu resweratrolu i winogron jest bardzo skuteczna w zabijaniu komórek nowotworowych jelita grubego”, mówi prof. Vanamala. „I […] połączenie tych związków nie jest toksyczne dla zdrowych komórek.”
Tak więc, kolorowa dieta może zapobiegać rakowi jelita grubego.
Prof. Vanamala sugeruje, że odkrycia mogą przybliżać nas do zrozumienia, dlaczego kultury, które tradycyjnie jedzą więcej owoców i warzyw mają niższe wskaźniki zachorowalności na raka okrężnicy.
Na przykład niektóre badania wykazały hipotezę, że dieta zachodnioafrykańska może być powodem, że nigeryjczycy mają znacznie niższą częstość występowania raka okrężnicy
w porównaniu z rasy kaukaskiej. Wykazano, że w Nigerii, podobnie jak w innych krajach afrykańskich, występują najniższe wskaźniki raka na świecie.
„Dieta roślinna może dostarczyć kilka kluczowych związków, które zabijają komórki macierzyste raka”, mówi prof. Vanamala.

Naukowcy podkreślają, że uzyskane wyniki badań na myszach wymagają jeszcze wielu dalszych badań zwłaszcza tych, które mogłyby zostać wykonane z udziałem ludzi.
Istnieje także potrzeba poznania jaki jest mechanizm antynowotworowego działania winogron
i wyciągów roślinnych. Jeśli udałoby się to wszystko ustalić i potwierdzić dobroczynne działanie owych związków, badacze mają nadzieję, że połączenie rosweratrolu i ekstraktu z nasion winogron, mogłoby być przyjmowane w postaci pigułki. Byłby to suplement chroniący przed rakiem jelita grubego i równocześnie mógłby zapobiegać powracaniu choroby u osób, które przeżyły ten stan.

Źródło: medicalnewstoday.com

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes