Dzieci pijące mleko krowie są wyższe

Dzieci pijące mleko krowie są wyższe

Zaskakujące wyniki badań kanadyjskich naukowców możemy przeczytać na łamach czasopisma „American Journal of Clinical Nutrition”. Dzieci pijące mleko krowie są wyższe! Dzieci, które nie piją mleka krowiego, a zamiast tego mleko innych zwierząt lub roślinne napoje zastępujące mleko, są niższe niż rówieśnicy, którzy mają mleko krowie w diecie.

Dzieci pijące mleko krowie są wyższe

Badania zostały przeprowadzone wśród 5034 dzieci w wieku 24-72 miesięcy. Jak udało się ustalić trzylatki, które codziennie spożywały trzy kubki mleka innego niż krowie były średnio o 1,5 cm niższe niż trzylatki pijące mleko od krowy. Również te maluchy, które piły zarówno krowie mleko, jak i mleko innego pochodzenia miały średnio niższy wzrost niż rówieśnicy pijący tylko krowie mleko.

Naukowcy spekulują, że różnice we wzroście badanych dzieci mogą wynikać z tego, iż te, które piją mleko niepochodzące od krowy spożywają ogólnie mniej białka i tłuszczu niż te, które piją tylko mleko krowie.

Mleko w diecie dziecka

Autorzy pracy dodają, że mleko krowie jest niezawodnym źródłem białka i tłuszczu w diecie dzieci, a te dwa składniki odżywcze zapewniają właściwy wzrost we wczesnym dzieciństwie.

Przykładowo- dwa kubki mleka krowiego zawierają 16 gramów białka, co w 100 proc. pokrywa zapotrzebowanie trzylatka na ten składnik odżywcze. Natomiast dwa kubki mleka migdałowego zawierają 4 gramy białka, czyli są w stanie pokryć 25 proc. dziennego zapotrzebowania na nie.

W tym wypadku bardzo ważna jest podaż białka z innych źródeł. Co w przypadku małych dzieci, w zależności od wypracowanych nawyków żywieniowych, może dawać różne skutki. Często właśnie podaż mleka daje rodzicom poczucie, iż dziecko zaspokaja swoje potrzeby.
Ostatnimi czasy jednak z racji występujących nietolerancji czy alergii lub innych uwarunkowań, mleka roślinne można spotkać często w diecie małych dzieci.

Powiedzmy sobie jasno, jeśli dieta będzie zbilansowana i dostarczała odpowiednią dawkę białka z różnych źródeł przy braku ograniczania tłuszczy w diecie dziecka, sytuacji, w których dziecko miałoby mieć zahamowany wzrost, będzie jak na lekarstwo.

 

Martwisz się o dietę swojego dziecka? Nie wiesz czy dieta ta jest całkowicie doborowa i pokrywa zapotrzebowanie pociechy?
Zapraszamy na konsultacje dietetyczne bądź też udział w programie Abonamentowych Konsultacji Dzieci w Gabinecie MISJA DIETA. Koniecznie dowiedz się więcej o naszej misji.
Zadzwoń- tel. 722 185 080

Źródło:Rynek Zdrowia/ Polska Agencja Prasowa

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes