Dieta bezglutenowa a zdrowie – nowe wyniki badań!

Dieta bezglutenowa a zdrowie – nowe wyniki badań!

Jak się okazuje gluten po raz kolejny był brany pod lupę przez naukowców. Tym razem jednak wyniki przedstawiono na podstawie prospektywnego badania kohortowego ponad 100 tysięcy osób na przestrzeni 26 lat. Ekspozycję na gluten zbadano na podstawie kwestionariusza żywieniowego, oceniając także wpływ innych czynników ryzyka. Dieta bezglutenowa a zdrowie – nowe wyniki badań!

Dieta bezglutenowa a zdrowie - nowe wyniki badań!

Wyniki badań, o których mowa zostały opublikowane w BMJ, dotyczyły konkretnie wpływu długofalowego spożycia glutenu i choroby niedokrwiennej serca.

Badacze jasno wskazują, że nie występuje statystycznie istotne powiązanie między spożyciem glutenu a chorobą.
Dodatkowo podkreślają, że prowadzenie bez powodu diety bezglutenowej, może powodować eliminację z diety produktów pełnoziarnistych, które mogą wspierać organizm, na różne sposoby. Stąd też w tym świetle nie ma podstaw, aby osobom zdrowym- bez występującej celiakii, sugerować przejście na dietę bez glutenu w celu ograniczenia ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

W świetle ostatnio panującej mody na diety bezglutenowe- są to bez wątpienia, argumenty przemawiające za tym, aby rozsądnie podchodzić do bezpodstawnie panujących zaleceń dietetycznych.

Źródło: dietetycy.org.pl

Sprawdź ofertę Misja Dieta.

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes