Chcesz mieć sprawny umysł- jedz truskawki

Chcesz mieć sprawny umysł- jedz truskawki

Fisetyna- związek przeciwutleniający zawarty w truskawkach, zapobiega spadkowi sprawności poznawczej i nasileniu procesów zapalnych w podeszłym wieku- wynika z badania opublikowanego w „Journals of Gerontology Series A”. Chcesz mieć sprawny umysł- jedz truskawki!

Chcesz mieć sprawny umysł- jedz truskawki

Badania były przeprowadzone na myszach, ale występujące podobieństwo sprzyja wysnuciu wniosku, jakoby podobnie mógł działać ów związek także na ludzi.

Naukowcy z Instytutu Salka (USA) w badaniu na myszach potwierdzili, że substancja zaliczana do grupy flawonoli, powszechnie występująca w truskawkach- pozwala na usunięcie problemów z funkcjonowaniem intelektualnym, które mogą pojawić się wraz z wiekiem. Fisetyna łagodzi też stres i reakcje zapalne organizmu.
Na podstawie przeprowadzanych od 10 lat badań nad fisetyną, wykazano, że może być ona pomocna w zapobieganiu wielu związanym z wiekiem chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera.
W najnowszym, omawianym badaniu, skupiono się na myszach, które już chorują na choroby neurodegeneracyjne, związane z procesem starzenia się.
W czasie eksperymentu udało się ustalić, że myszy które otrzymywały fisetynę, zachowywały wysoki poziom zdolności intelektualnych. Ich procesy zapalne i poziom stresu były tak niskie, jak u bardzo młodych gryzoni. Z kolei zwierzęta, które nie otrzymywały fisetyny, szybko doświadczyły wszelkich przejawów starzenia się. W tym spadku zdolności poznawczych, wzrostu stanu zapalnego i poziomu stresu.

Źródło: Rynek Zdrowia/ Nauka w Polsce- Polska Agencja Prasowa

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes