Awokado w walce z otyłością i wysokim poziomem cholesterolu

Awokado w walce z otyłością i wysokim poziomem cholesterolu

Awokado w walce z otyłością i wysokim poziomem cholesterolu, czyli zespołem metabolicznym. Zespół metaboliczny to choroba, którą cechuje występowanie kilku, zazębiających się ze sobą schorzeń, jak: otyłość, zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej oraz wysokie ciśnienie krwi. Co ma niesamowity wpływ na ryzyko powstawanie dalszych chorób na tle metabolicznym/ dietozależnym. Niestety zespół ten dotyczy rosnącej liczby osób w społeczeństwach krajów rozwiniętych.

Awokado w walce z otyłością i wysokim poziomem cholesterolu

Awokado już niejednokrotnie było przedmiotem badań i obserwacji naukowców. Tym razem Naukowcy z Mashhad University of Medical Sciences (Iran), dokonali przeglądu badań na temat awokado i uznali, iż istnieje dostatecznie wiele dowodów na to, iż owoc ten stanowi skuteczna broń w walce z zespołem metabolicznym.
Dokładnie przeanalizowano w jakich konkretnie sferach jest ono najskuteczniejsze.

Jak udało się ustalić największy pozytywny wpływ ma awokado na unormowanie poziomu cholesterolu. Jednak co nie mniej ważne- jego działanie przekłada się na minimalizowanie innych czynników ryzyka- dotychczasowe badania wskazują na to, że jest pomocne przy odchudzaniu wśród osób otyłych i z nadwagą oraz w walce z nadciśnieniem i miażdżycą.

Przegląd owych wyników badań został opublikowany w Phytotherapy Research.

Awokado poprzez swoje wartości odżywcze, sprzyja w wymienionych wyżej schorzeniach. Mimo, że nie jest zbyt nisko kaloryczne, bo ma ok. 180kcal w 100g, to, aż 75% jego składu stanowią tłuszcze i to jednonienasycone- mające wpływ na lipidogram w organizmie człowieka. Zawiera sporą dawkę błonnika- co w naturalny sposób powoduje, iż czujemy się syci po jego spożyciu.

Ponadto jest źródłem witaminy K– co ważne dla osób dbających o zdrowie układu kostnego, zawiera znaczna ilość potasu, kwasu foliowego, witamin z gr. B, wapnia, fosforu i antyoksydantów- co niesamowicie wpływa na proces odchudzania, a także wspomaga przy nadciśnieniu czy chorobach serca.

Źródło: dietetycy.org.pl/wiley.com

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes