Analiza składu ciała u dietetyka – co to takiego?
To podstawowe narzędzie pracy dietetyka. Dzięki niemu możemy kontrolować wpływ zmiany żywienia i aktywności fizycznej na nasze ciało. Chcesz wiedzieć więcej o swoim ciele? Pamiętaj – waga to nie wszystko! Analiza składu ciała u dietetyka pozwoli Ci dowiedzieć się więcej!
- kontrola i wpływ diety na redukcję masy ciała, utratę tkanki tłuszczowej podskórnej
- przyrost masy mięśniowej
- kontrola wieku metabolicznego
- kontrola tłuszczu trzewnego, który jest głównym czynnikiem ryzyka występowania cukrzycy typu 2 i chorób serca.
Analizator jest doskonałym narzędziem wykrywającym otyłość ukrytą! Czy wiesz, że możesz być osobą szczupłą, ale cierpieć na otyłość mimo prawidłowego BMI, czyli stosunku masy ciała do wzrostu? Decyduje o tym stosunek tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej zawartej w organizmie.
Analiza składu ciała u dietetyka to coś więcej niż waga! Co można odczytać z analizatora składu ciała?
Masa ciała – zawyżona masa ciała, odnośnie do wzrostu Pacjenta- da nam już pierwszą informację- BMI, świadczące o ewentualnej nadwadze bądź otyłości. Przeciwna sytuacja może świadczyć o niedożywieniu. Najczęściej mamy do czynienia ze zbyt dużą masą ciała do wzrostu, co oczywiście przekłada się na dalsze wyniki z analizy- głównie wzrost tk.tłuszczowej, choć nie zawsze. Bywa, że czasem u Pacjentów występuje duża masa ciała, ze względu na dużą zawartość masy mięśniowej.
Zbyt duża masa ciała zawsze może dawać wnioski, iż możemy gromadzić tłuszcz- a co za tym idzie otłuszczać narządy wewnętrzne, predysponować do rozwoju chorób na tle metabolicznym- nadciśnienie, cukrzyca, podwyższony cholesterol, miażdżyca itd.
Zawartość tkanki tłuszczowej – wartość tkanki tłuszczowej poniżej normy zdarza się niezwykle rzadko- najczęściej u osób bardzo szczupłych, aktywnych fizycznie. Nie jest to wielką nieprawidłowością, chyba, że jest to wynik dużo poniżej normy- sugerujący, że możemy mieć do czynienia z pewnymi schorzeniami lub zaburzeniami odżywiania. Zwłaszcza w przypadku Pań- istotny czynnik brany pod uwagę, zwłaszcza, gdy staramy się o potomstwo.
Wartości powyżej normy, to już jak w przypadku samej zawyżonej masy ciała, czynnik predysponujący do rozwoju wszelkich chorób dietozależnych, na tle metabolicznym, co przy dodatkowych dalszych złych wynikach czy to z analizy czy biochemicznych już jest elementem diagnozy Pacjenta, w konkretnym kierunku. Niepokojące jest jak zawartość tkanki tłuszczowej sięga 50%. Wtedy Pacjent musi razem ze zdrowym odżywianiem, wprowadzić aktywność, aby budować skład ciała- masę mięśniową, która wówczas także często jest niska.
Zawartość wody w organizmie – zaniżona zawartość wody zazwyczaj świadczy o złym nawodnieniu organizmu- braku odpowiedniej ilości wypijanej wody/napoi; mała ilość warzyw w diecie, olejów roślinnych. Za duża zawartość wody- zazwyczaj występuje u Pacjentów z dużą zawartością masy mięśniowej lub też jeśli są inne dodatkowe czynniki i duża zawartość wody w kg, to Pacjent może wodę gromadzić w ciele, również z racji zbyt niskiego jej spożycia z pożywieniem. Często też na zawartość wody w organizmie ma wpływ rodzaj wypijanych napoi- kawa/herbata zabiera metaboliczną wodę z organizmu.
Wiek metaboliczny – wyznacznik, który robi największe wrażenie, zwłaszcza na Pacjentkach. Im niższy wynik, niż wiek rzeczywisty- świadczy o dobrym stanie zdrowia i braku jakiegokolwiek ryzyka występowania chorób na tle metabolicznym- wówczas także inne elementy analizy są dobre. Jednak dużo zaniżony, poniżej realnego- może też być wyznacznikiem zaburzeń odżywiania, zbyt niskiej zawartości tkanki tłuszczowej czy też występuje u osób nadto aktywnych. Odwrotna sytuacja towarzyszy Pacjentom, którzy mają znacznie pogorszone wyniki analizy, zwłaszcza zawyżoną masę ciała, BMI, wzrost zawartości masy tłuszczowej- co adekwatnie zawyża wiek metaboliczny, często nawet o 1,5 razy.
Tłuszcz trzewny, czyli ten w cz.brzusznej – normą jest uzyskanie wyniku do 13, jednak u osób potencjalnie zdrowych o średnich wynikach, jeśli wskaźnik ten zbliża się już do 10, świadczy to o już sporym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej wokół narządów wewnętrznych, a co za tym idzie, wzrost ryzyka chorób, ale także możliwość uzyskania w badaniach biochemicznych podwyższonego poziomu cholesterolu, glukozy na czczo, problem z płodnością, nadciśnieniem tętniczym i wiele innych.
Masa kostna – Wskaźnik ten nie wskazuje na rzeczywistą masę kości, tylko jej odwapnienie. Normy zależą od masy ciała, płci, wzrostu- ale niepokojące może być, gdy Pacjent sporych gabarytów ma tą wartość dużo poniżej 2,8-2,5. Należy zwrócić tu uwagę na możliwość ryzyka wystąpienia początków osteopenii/osteoporozy.
Pamiętaj – Waga to nie wszystko! Analiza składu ciała u dietetyka pozwoli Ci dowiedzieć się więcej!
Odwiedź nasz Punkt – Katowice, ul. Żelazna 1 i wykonaj bezpłatną analizę składu ciała!