Aktualne doniesienia naukowe dotyczące witaminy B3

Aktualne doniesienia naukowe dotyczące witaminy B3

Jak się okazuje nikotynamid może pomagać w prewencji czerniaka- najgorszej postaci raka skóry. Aktualne doniesienia naukowe dotyczące witaminy B3.

Aktualne doniesienia naukowe dotyczące witaminy B3

Wnioski takie ukazały się w czasopiśmie Photodermatology, Photoimmunology & Photomedicine.
Badań były wykonywane przez profesora Gary’ego Halliday z Uniwersytetu w Sydney w Australii i jego zespół.

Nikotynamid, jest formą witaminy B3 (niacyny). Jego źródłem są drożdże, mięso, ryby, rośliny strączkowe, kiełki roślinne, otręby pszenne.
W mniejszych ilościach znajduje się w produktach zbożowych, warzywach, owocach i mleku.
Jest również dostępny jako dodatek dietetyczny.
Suplementację tym środkiem uważa się za skuteczną, w walce ze stężeniami cholesterolu ponad normę. Jest także stosowany w profilaktyce i leczeniu pelagry, która jest chorobą spowodowaną niedoborem niacyny.

Nikotynamid chroni skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Udowodniono także, że witamina może zmniejszyć immunosupresję i zapalenie, które są czynnikami rozwoju raka.

Eksperyment został przeprowadzony na 386 osobach, u których w przeciągu ostatnich 5 lat zdiagnozowano nowotwór skóry, nie będący czerniakiem. W okresie 12 miesięcy badania, ochotnicy otrzymywali 500 mg nikotynamidu dziennie. Jak się okazało rozwój nowotworów skóry nie-czerniakowej okazał się być o 23 % niższy w przypadku osób przyjmujących nikotynamid, w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo.
Nowe doniesienia z tego miesiąca informują także, że witamina B3 może być pomocna w prewencji poronień i wad wrodzonych.
Wyniki uważa się za przełomowe w kontekście opieki okołoporodowej. Profesor Dunwoodie, autorka badań, sugeruje, że podobnie jak w przypadku kwasu foliowego, suplementację niacyną powinno się rozpocząć już przed ciążą. W przyszłości naukowcy zamierzają zająć się testem, dzięki któremu można będzie ustalić poziom NAD w organizmie przyszłej matki, aby można było określić ryzyko poronienia lub urodzenia dziecka z wrodzoną wadą rozwojową.
Według zespołu badawczego trwała suplementacja witaminą B3 może pomagać w prewencji poronień i wad wrodzonych, takich jak wady wrodzone kręgosłupa, serca czy nerek.

 

Źródło:

dietetycy.org.pl

http://www.medicalnewstoday.com/articles/318876.php

http://www.medicalnewstoday.com/articles/318932.php

Dowiedz się więcej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes